О НАМА

Историјат

Манастир Буково се налази на четири километара југозападно од Неготина, на падини Братујевачке косе, а поред самог старог пута Неготин-Зајечар.

Архитектура

По архитектонским и стилским карактеристикама манастирска црква се убраја у посебну варијанту моравске школе. Основа цркве има издужени облик триконхоса.

Иконостас

Иконостас је био поручен из Аустрије. Представља солидан дуборезачки рад од липовог дрвета полиран златом. Углавном је добро очуван, носач сваке иконе је од дрвета.

Живопис

Манастирска црква има три слоја живописа. Подaци о изгледу и садржају првобитног зидног сликарства из времена подизања манастира за сада су неизвесни…

Ризница

Значај од непроцењиве вредности за манастир Буково данас на првом месту имају делићи Светих моштију који се чувају у манастирској цркви, у прикладном кивоту, испред иконостаса.

Манастирски комплекс

Порта манастира Буково окружена је потпорним бедемима са јужне, источне и северне стране на којој је и кула звоник, а са западне стране зградама манастирске економије и виноградом.